Skip to content

Kącik architekta – Jak realistyczne renderowanie pomaga architektom wybrać odpowiednie szkło do fasad

2 lata ago

618 words

Fizyczne właściwości szkła są nieocenione i niezrównane, jeśli chodzi o paletę materiałową architekta.
Od czasu katedr i jaskrawo zabarwionego witraży, które służyły celom funkcjonalnym i dydaktycznym, modernistycznemu wyzwoleniu planu piętra i pięknie oprawionym horyzontalnym widokom zapewnianym przez duże okna, architekci zwrócili się do szkła, aby osiągnąć nie tylko estetyczne, ale performatywne warunki w swoich projektach.
Dzisiaj architekci stają przed coraz większą liczbą opcji w zakresie określania i projektowania szkła do fasad budynków, ponieważ producenci szkła proponują większą różnorodność kolorów, faktur i wzorów niż kiedykolwiek wcześniej.
Opracowano również szerszy zakres powłok i obróbek, co pozwala na dokładniejszy wybór tafli szkła z kombinacją przepuszczalności światła, współczynnika odbicia i absorpcji w celu spełnienia wymagań wybitnych projektów architektonicznych.
Opcje te wpływają na estetykę i wydajność energetyczną szkła, a tym samym całego budynku.
Dzięki zaawansowanym narzędziom obliczeniowym można teraz dokładnie przewidzieć wydajność energetyczną, ale graficzne przedstawienie szkła nadal stanowi wyzwanie, a jednocześnie zasadnicza potrzeba architekci.
Tradycyjnie szyby byłyby wybierane w oparciu o percepcję architektów z małej szklanej makiety.
Obserwacja zależy jednak od warunków oświetleniowych i środowiskowych, a proces ten nie jest ani szybki, ani wydajny, ponieważ jest wykorzystywany przez ograniczenia produkcji i logistyki.
Modele 3D i generowane komputerowo wizualizacje kończą dziś obraz, umożliwiając architektom wyuczone przypuszczenie o tym, jak będzie wyglądać szklana fasada budynku.
Jednak nawet w najlepszych renderach, przedstawienie szkła pozostaje dość niedokładne, ponieważ renderowanie nie opiera się na faktycznych danych o warunkach oświetleniowych na miejscu lub rodzaju szkła sugerowanego.
Dlatego nie wystarczy wybrać idealne szkło do projektu.
Fizyczno-realistyczne renderowanie całkowicie zmienia ten krajobraz, a Saint-Gobain jest dumny z bycia częścią rewolucji.
Europejski producent szkła # opracował wyjątkowe nowe narzędzie: aplikację Glass Pro.
GlassPro to aplikacja do Apple iPad, która umożliwia użytkownikowi wizualizację praktycznie wszystkich produktów SG Glass for Facade na standardowej elewacji budynku.
Nie chodzi tylko o obrazy 3D czy fotorealizm.
Największą innowacją jest to, że aplikacja Glass Pro generuje blisko 4000 fizycznie realistycznych obrazów, oddających rzeczywisty kolor i właściwości fizyczne – takie jak transmisja światła i odbicie – wybranego szkła.
Wizualizację można wykonać pod różnymi kątami, różnymi warunkami oświetleniowymi (zachmurzenie lub nasłonecznienie), kilkoma ustawieniami wnętrz (z białymi / szarymi żaluzjami lub bez nich) oraz z otoczeniem miejskim lub wiejskim.
Dodatkowo aplikacja Glass Pro pozwala porównać estetykę i właściwości dwóch szklanych produktów, wyświetlając je jednocześnie na ekranie.
Wszystko to odbywa się w ciągu kilku sekund na iPadzie.
Ale jak osiągnąć ten fizycznie realistyczny rendering.
Właściwości fizyczne produktów szklanych są najpierw uzyskiwane poprzez pomiar rzeczywistych próbek szkła.
Następnie tworzone są specjalne scenariusze z wykorzystaniem oprogramowania do modelowania 3D, które wykorzystuje technikę komputerową do przedstawienia dokładnej geometrii szyb, do oświetlania sceny 3D, określania punktów widzenia i stosowania definicji materiału szklanego.
Informacje są w końcu przetwarzane przez Indigo Renderer w celu generowania cyfrowych obrazów.
Dzięki zaawansowanemu modelowi kamery fizycznej, superrealistycznemu systemowi materiałów i możliwości symulacji złożonych sytuacji oświetleniowych za pomocą Metropolis Light Transport, renderer jest w stanie uzyskać najwyższy poziom realizmu wymagane przez wizualizację architektoniczną i produktową.
Ta zaawansowana technologia czyni Glass Pro niezawodnym asystentem przy podejmowaniu decyzji dotyczących szklenia produktów na różnych etapach budowy budynku.
Pierwszy krok w kierunku wizualizacji oszklenia budynku, zanim jeszcze zostanie zbudowany.
Pobierz aplikację tutaj.
[hasła pokrewne: garaże blaszane allegro, ile kosztuje pomalowanie pokoju, budohurt ]

Powiązane tematy z artykułem: budohurt garaże blaszane allegro ile kosztuje pomalowanie pokoju